Czy na alimenty i kontakty z dzieckiem muszę czekać do zakończenia postępowania sądowego?
„Czy na alimenty i kontakty z dzieckiem muszę czekać do zakończenia postępowania sądowego?”
Sprawy sądowe niejednokrotnie potrafią przewlekać się nie tylko miesiącami, ale i latami. Czasem rodzic usiłujący uregulować kontakty z dzieckiem, bądź wyegzekwować od drugiego rodzica alimenty obawia się, że będzie zmuszony czekać na wyrok sądu przez kilkanaście miesięcy, będąc w tym czasie pozbawionym środków na utrzymanie dziecka, czy też nie widując się z nim przez okres trwania postępowania, co doprowadzi do nieodwracalnego rozluźnienia więzi.
W takich sytuacjach z pomocą przychodzi instytucja zabezpieczenia roszczeń. W sprawach o alimenty zabezpieczenie roszczenia polega na tym, że sąd może zobowiązać jedną ze stron do tymczasowego płacenia alimentów jeszcze przed wydaniem ostatecznego wyroku (zazwyczaj w niedługim czasie po złożeniu pozwu). W sprawach o alimenty i kontakty z dzieckiem zabezpieczenie powództwa ma szczególne znaczenie, gdyż dotyczy bieżących potrzeb życiowych dziecka oraz relacji rodzinnych, które mogą wymagać natychmiastowej interwencji.
Dzięki zabezpieczeniu roszczenia, dziecko otrzymuje wsparcie finansowe już na początku postępowania. Zabezpieczenie alimentacyjne pozwala na utrzymanie standardu życia dziecka oraz pokrycie jego bieżących potrzeb, takich jak jedzenie, ubrania, czy edukacja.
W sprawach dotyczących kontaktów z dzieckiem zabezpieczenie roszczenia może polegać na tymczasowym ustaleniu harmonogramu spotkań lub innej formy kontaktu z dzieckiem. Sąd może zdecydować, że określone kontakty mają odbywać się już podczas trwania postępowania, zanim zostanie wydane ostateczne rozstrzygnięcie, co pozwala na utrzymanie relacji dziecka z obojgiem rodziców, a jest kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju emocjonalnego. Tymczasowe ustalenie kontaktów może pomóc w zmniejszeniu napięć między rodzicami i uniknięciu eskalacji konfliktów, co jest korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla samych rodziców.
Procedura uzyskania zabezpieczenia roszczenia
Aby uzyskać zabezpieczenie roszczenia, strona zainteresowana musi złożyć odpowiedni wniosek do sądu. Sąd, rozpatrując taki wniosek, bierze pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka oraz pilność sprawy. Decyzja o zabezpieczeniu może być wydana na posiedzeniu niejawnym, co przyspiesza cały proces.
Zabezpieczenie roszczenia w sprawach o alimenty i kontakty z dzieckiem jest narzędziem, które pozwala na szybkie i efektywne zaspokojenie bieżących potrzeb dziecka oraz utrzymanie jego stabilnej sytuacji życiowej i emocjonalnej. Dla klienta oznacza to możliwość natychmiastowego uzyskania wsparcia, bez konieczności czekania na ostateczny wyrok sądu, co może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Prawidłowo skonstruowany wniosek o zabezpieczenie roszczeń pozwoli stronom uregulować ich sytuację prawną oraz rodzinną już w początkowym stadium postępowania sądowego.