Adwokat i radca prawny to dwa tożsame zawody prawnicze w Polsce, będące zawodami zaufania publicznego, które różnią się jedynie pewnymi aspektami historycznymi i organizacyjnymi. Ażeby uzyskać tytuł zawodowy radcy prawnego lub adwokata należy ukończyć pięcioletnie studia prawnicze, odbyć trzyletnią aplikację, a następnie zdać egzamin zawodowy. Radcowie prawni działają na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku – o radcach prawnych, a adwokaci na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 maja 1982 roku – Prawo o adwokaturze,
W przeszłości, w okresie PRL, radcowie prawni również zostali powołani do obsługi przedsiębiorstw państwowych, co w dużej mierze definiowało ich rolę w systemie prawnym. Obecnie, w świetle obowiązujących przepisów, różnice między radcami prawnymi a adwokatami stały się nieistotne. Zarówno radcowie prawni i adwokaci:
- prowadzą własne kancelarie prawe
- doradzają Klientom
- reprezentują ich przed sądami we wszystkich kategoriach spraw
W praktyce oznacza to, że obie grupy zawodowe mają tożsme uprawnienia i obowiązki, co zaciera granice pomiędzy tymi zawodami.
W przeszłości były już prowadzone dyskusje na temat połączenia zawodów radcy prawnego i adwokata w jeden, co mogłoby uprościć strukturę prawniczą w Polsce. Jednakże plany te nie powiodły się, a obie profesje wciąż funkcjonują jako niezależne zawody. Możliwe, że w przyszłości temat ten powróci, a w wyniku zmian legislacyjnych dojdzie do dalszej integracji tych dwóch zawodów. Wspólne zainteresowanie efektywnym świadczeniem pomocy prawnej na pewno będzie sprzyjać prowadzeniu takich dyskusji.